top of page

אבחון והערכה

אבחון והערכה במכון תימה

במכון תימה אנו עורכים עבורכם אבחון מעמיק, שבסופו, תוכלו לקבוע מיהו המועמד המתאים ביותר עבורכם.

מחלקת האבחון של קבוצת תימה קנתה לה מוניטין רב, בזכות תהליך אבחוני מקצועי ומעמיק, בעל תוקף ניבוי גבוה במיוחד. המערך האבחוני שלנו רחב ומגוון, ומבוסס על סל כלים לבחינת אספקטים קוגניטיביים, התנהגותיים, ואישיותיים של המועמד, כאשר החלטה על סוג וצורת האבחון מתקבלת ביחד עם הלקוח בהתאם לצרכיו. 

התהליך האבחוני מושתת על ריבוי כלי הערכה, על-מנת לייצר מדגם עשיר ורחב של מידע התנהגותי ופסיכולוגי, ומצד שני-  ריבוי מעריכים, במטרה לצמצם את ההשפעה של הטיות מעריך בודד על תהליך ההערכה הכולל.

כלי האבחון השונים, העומדים לרשותנו, כוללים: ראיון עומק עם פסיכולוג, מבדקים ממוחשבים בלעדיים, סימולציות ייחודיות המותאמות לתפקיד, המייצרות תגובות התנהגותיות מגוונות, עליהן ניתן לקיים תצפיות והערכה פסיכולוגית, מבחני אישיות, מבדקי אינטליגנציה, מבדקי יושרה ואמינות, שאלונים שונים ועוד. לאורך יום האבחון אנו מקפידים על תהליך אבחון הוגן, מעצים, מהיר וממצה, המקל על המועמד ושומר על כבודו. 

בסוף תהליך האבחון אנו מספקים ללקוחותינו חוות-דעת מקצועית אינטגרטיבית ומעמיקה באשר להתאמת המועמד לתפקיד ולארגון, כולל פירוט כישוריו של המועמד, סגנון העבודה והביצוע שלו, מאפייניו האישיותיים והבין-אישיים, וכשריו הניהוליים והיזמיים, במידת הצורך. כמו כן, ניתנת התייחסות לנקודות הכוח והחולשה של המועמד, ומבוצעת הערכה לגבי ההתאמה בין מאפיינים אלה לבין דרישות התפקיד. בהתאם להערכה זו, ניתנת המלצה מסכמת.

התהליך האבחוני במכון תימה מושתת על שלושה עקרונות מרכזיים :
ריבוי כלי הערכה - על-מנת לייצר מדגם עשיר ורחב של מידע התנהגותי ופסיכולוגי.
ריבוי מעריכים - במטרה לצמצם את ההשפעה של הטיות מעריך בודד על תהליך ההערכה.
כבוד האדם ופרטיותו - עם דגש משמעותי על חווית המועמדים, הוגנות ויחס הולם לנבחנים. 

אבחון פרונטאלי - הגם שאנו ערוכים לקיים הליכי אבחון מרחוק, במכון תימה אנו דוגלים באבחון פרונטאלי ומעדיפים לפגוש את מועמדים פנים-מול פנים.


מיקום - משרדים ראשיים של מכון תימה הנם בנתניה. במידת הצורך ניתן  לתאם אבחונים גם בראשל"צ ובאר-שבע.

אבחון לתפקידי ניהול

במהלך אבחון לתפקידי ניהול אנו שמים דגש מיוחד על המסוגלות והפוטנציאל לתפקידי ניהול. 
אבחון למנהלים בדרגי ביניים 
במכון תימה פיתחנו מבחני מצב ושאלונים ייעודיים, שמטרתם הערכת יכולת הובלה וכישורי ניהול. סימולציות, המאפשרות לתצפת בתגובות ובביצועים בזמן אמת- לבחון הפעלת שיקול דעת, כישורי ביצוע וקביעת סדרי עדיפויות, ובד בבד, להתרשם באשר למוטיבציה הפנימית, תחושת המסוגלות העצמית, החוסן המנטלי ורמת הבשלות האישית. 
מבחין היכולות ניהוליות הנבחנות: 
•    הפעלת צוות- היכולת להניע, לארגן, לתכנן ולתאם בין אנשים.
•    יוזמה ניהולית- יכולת להעלות רעיונות, לתכנן מהלכים ולהוציא דברים לפועל.
•    כושר ארגון ותכנון- התמודדות עם עומס ומורכבות, ביצוע תכנון לטווח ארוך.
•    בניית סדרי עדיפויות-  תעדוף משימות, הבחנה בין עיקר לטפל, ניהול זמן.
•    התמודדות עם מצבי אי ודאות-  יכולת לפעול עם מידע חלקי ומשתנה.
•    קבלת החלטות בזמן אמת-  כושר לשכלל מידע ולהוציאו לפועל דרך התמקדות בעיקר ויכולת הכרעה. 
•    עמדה ויכולת להשפיע- תוקף אישי, סמכות ויכולת לקידום מטרות.
•    חוסן - אופן ההתמודדות עם קושי, עם תסכול, יכולת לשמור על התמדה, קור רוח ואפקטיביות לנוכח מצבי מורכבים, עומסים ולחצים.

אבחון בכירים

כחלק מתהליך האבחון הדינאמי, פיתחה קבוצת תימה מרכז הערכה פרטני ודיסקרטי, המותאם למועמדים לתפקידים בכירים. את מרכז ההערכה לבכירים מנהלים בכירים בקבוצה, בשיתוף עם המנהלים מן הארגון.
תהליך ההערכה מותאם באופן ייחודי למועמד בודד, ומכיל סימולציות ומצבי קושי מגוונים, היוצרים אנלוגיה למציאות הארגונית. הסימולציות נקבעות על-פי עולם התוכן הרלוונטי ומבוססות על פעילויות, עיסוקים ואירועים מרכזיים וקריטיים להצלחה או לכישלון בתפקיד.

אבחון דרג בכיר

כחלק מתהליך האבחון הדינאמי, אנו מקיימים מרכז הערכה פרטני ודיסקרטי, המותאם למועמדים לתפקידים בכירים. הסימולציות נקבעות על-פי עולם התוכן הרלוונטי ומבוססות על פעילויות, עיסוקים ואירועים מרכזיים וקריטיים להצלחה או לכישלון בתפקיד, כולל שימוש בדילמות ארגוניות וניהוליות. הללו היוצרים אנלוגיה למציאות הארגונית, ומדמים את העולם הניהולי. במהלך האבחון לבכירים אנו שואפים לגלות האם מדובר באנשים בעלי פרספקטיבה, תשתית רגשית איתנה, עם ביטחון עצמי, בשלות רגשית, תובנה ומודעות עצמית, בעלי עמדה אך גם עם יכולת הקשבה ופתיחות ללמידה ולביקורת. 
 

דגש מיוחד מושם על יכולות הרלוונטיות לניהול בכיר, בהן:
-    תפיסת עולם וסגנון ניהולי אישי.
-    יכולת לראייה מערכתית ומכוונות לתוצאות.
-    כושר תמרון וטיפול במצבים מורכבים ומשברים.
-    הפעלת סמכות והתנהלות אוטונומית, לצד השתלבות בתוך מערכת ממוסדת ואילוצים.
-     התמודדות עם התנגדויות וקונפליקטים.
-    התמודדות עם מצבי עמימות וחוסר וודאות.
-    יכולת השפעה וכושר מנהיגות. 
*במרכז הערכה לבכירים קיימת אופציה להזמנת מנהלים מן ארגון לצורך תצפית.

אבחון עתודות ניהול

מיהם עובדי הארגון המתאימים להיות המנהלים הבאים? עובדים טובים ראויים לקידום והערכה, אך לא אחת מתעוררות השאלות באשר למסוגלות ולפוטנציאל שלהם לקידום לתפקידי ניהול.
במכון תימה פיתחנו ימי הערכה שמטרתם הערכת היכולות של העובד, כמו גם זיהוי של הפערים והתחומים המצריכים למידה, חניכה ופיתוח לצורך “קפיצת המדרגה” לתפקיד ניהולי ראשון, או התקדמות לתפקיד ניהולי בכיר יותר. 

קידום של עובדים לתפקידי ניהול, כמו גם יצירת עתודה ניהולית, הנם צעדים מקדמים עבור כל ארגון, התורמים משמעותית ליציבותו ולהצלחתו.

באופן זה, הארגון מצליח לשמר את הכישרונות הבולטים והעובדים המצטיינים בתוך הארגון, לעצב את מנהלי העתיד, להקנות להם ידע, ניסיון והיכרות עם הארגון על בוריו ובו-בעת, לשדר לכלל העובדים מסר של מצויינות והצלחה. שכן, כאשר ארגון מציע לעובדים מצטיינים מסלולי קריירה, הכוללים קידום אישי, התפתחות מקצועית ואופק ניהולי, הוא מאותת על מחוייבות לעובדים והכרה בתרומתם, מחזק את תחושת השייכות שלהם לארגון ותורם להגברת המוטיבציה והעשייה של העובדים כולם.

ימי ההערכה לזיהוי פוטנציאל ניהולי במכון תימה, מבוססים על עולם התוכן הארגוני, ומותאמים ליכולות הנדרשות ממנהל בדרג זוטר או בכיר יותר בארגון שלכם.

במהלך האבחון אנו עושים שימוש בדילמות ארגוניות וניהוליות, ובוחנים סגנון אישי ויכולות כגון יכולת קבלת החלטות, התמודדות עם התנגדויות וקונפליקטים, יכולת השפעה, יוזמה ועוד, תוך שימוש בהתנסויות שונות המדמות את העולם הניהולי. 

מעבר לאבחון, הליווי שלנו ממשיך במפגשים עם מנהלי העובדים לצורך משוב, כמו גם משובים לעובדים עצמם לצורך העצמה אישית ופיתוח.

אבחון להתיישבות

מכון תימה מתמחה באבחון ומיון משפחות ותושבים חדשים לקליטה לכל סוגי הישובים.

הצוות המקצועי של המכון יגדיר יחד עם הישוב את הפרמטרים המשמעותיים להתאמה של המועמדים לחיי הקהילה ביישוב.
יום האבחון  כולל: מבחני אישיות, שאלונים אישיים, מבחני אמינות,  סימולציות, ראיון אישי/זוגי עם פסיכולוג, בו נבדוק את ציפיות המועמד מהיישוב, יכולת השתלבות במסגרת קהילתית ופוטנציאל התרומה לקהילה. בתום האבחון מופקת חוות-דעת מעמיקה כולל, המלצה מסכמת.

bottom of page